Na czym polega proces laserowego cięcia?

Cięcie laserowe zalicza się do termicznej technologii obróbki materiałów. Wiązka lasera oddziałuje na obrabiany materiał, w rezultacie czego pod jej wpływem ulega stopieniu i odparowaniu. Pozostałości w postaci gazowej lub ciekłej są wydmuchiwane przez gaz towarzyszący. Wiązka lasera o bardzo dużej mocy oddziałuje na elektrony jądra atomów ciętego materiału na skutek czego wprowadzane są w drgania. Drgania wydzielają energię cieplna, która w rezultacie topi materiał. Cięty obszar zmienia swój stan skupienia tworząc szczelinę. W tym momencie wiązka lasera posuwając się powoduje dalszy wzrost temperatury. Doprowadza to do częściowego parowania metalu. Laserowe cięcie metali prowadzimy przy udziale gazów obojętnych lub reaktywnych – są to tlen, dwutlenek węgla, azot, hel.

Jakie są rodzaje laserów? Wady i zalety

Skupimy się tutaj tylko na laserach do obróbki metali. Na rynku dominują dwa rozwiązania:
Lasery gazowe (CO2) – wiązka lasera powstaje przy użyciu trzech gazów (tlenu, azotu i dwutlenku węgla), w którym napięcie elektryczne impulsu inicjuje cięcie.
Impuls pobudza do drgań atomu azotu, w wyniku czego azot przekazuje swoją energię cząsteczkom dwutlenku węgla, a te konwertują energię drgań elektronów na emisję fotonów. Wiązka lasera wędruje ze źródła odbijana skomplikowanym systemem luster.
Zalety:
 • przeznaczony do obróbki grubych blach,
 • mniejsza podatność na zabrudzenia części eksploatacyjnych,
 • niższa cena zakupu maszyny.
Wady:
 • dosyć duże gabaryty maszyn,
 • starsza technologia,
 • bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną,
 • duże zużycie gazów tnących,
 • droższy w użytkowaniu,
 • podczas cięcia materiałów refleksyjnych istnieje możliwość uszkodzenia źródła.
Lasery światłowodowe (fiber) – wiązka lasera powstaje przy użyciu tych samych gazów jednak wymagana jest ich znacznie mniejsza ilość. Wiązka wzmacniana jest przez diody pompujący i prowadzona przez światłowód.
Zalety:
 • nowoczesna technologia,
 • niewielkie gabaryty maszyn,
 • bardzo duża przewaga prędkości przy cięciu blach cienkich względem lasera CO2,
 • nie pobiera energii elektrycznej podczas postoju,
 • duża efektywność pracy (zużycie energii elektrycznej mniejsze nawet do 70% względem lasera CO2).
Wady:
 • zabrudzenia lub delikatne uszkodzenia mocno wpływają na jakość cięcia,
 • wąska szczelina podczas cięcia sprawia problemy z wydostaniem elementów ciętych z grubszych blach,
 • koszt zakupu jest wyższy od laserów CO2.
Podsumowując, nieważne, jakim typem lasera dysponujemy, cięte elementy zawsze będą cechować się najwyższą jakością, dlatego zazwyczaj nie wymagają dalszej obróbki. Technologia ta sprawia, że mamy możliwość cięcia najbardziej zawiłych kształtów, dzięki czemu usługi cięcia laserem są tak popularne! Uzyskujemy 100% powtarzalności kształtu ciętych detali. Cięcie laserowe w metalu umożliwia nam poddanie obróbce każdego rodzaju aluminium czy stali czarnej lub nierdzewnej niezależnie od jej grubości.

Czym cechuje się cięcie laserowe?

laserowe cięcie
Laserowe cięcie blach:
 • stal czarna (do 20 mm),
 • stal nierdzewna (do 12 mm),
 • aluminium (do 8 mm),
Laserowe cięcie rur i profili:
 • maksymalna długość sztangi:12 m,
 • maksymalna grubość ścianki: 20 mm,
 • wymiar materiału okrągłego: 280 mm.
cięcie laserem aluminium
Jedną z podstawowych usług w ofercie firmy ANISTAL jest laserowe cięcie blach. Firma mieści się w Sokółce, ale swoje usługi świadczy bez problemu dla Warszawy i jej okolic, realizowane za pomocą najnowocześniejszych technologii oraz wydajnych maszyn sterowanych numerycznie. Wycinanie CNC w metalu to zaawansowana forma obróbki, umożliwiająca uzyskiwanie najbardziej niestandardowych kształtów oraz wymiarów, przy zapewnieniu wysokiej jakości oraz powtarzalności. Wykorzystując nasz nowoczesny, nieustannie rozwijany park maszynowy, jesteśmy w stanie podjąć się zarówno wielkonakładowych, jak i pojedynczych zleceń na cięcie laserowe blach. Zapewniamy eksperckie wsparcie oraz szybkie terminy realizacji, a nasze wieloletnie doświadczenie w obsłudze laserów CNC do stali to gwarancja szybkiej i profesjonalnej realizacji powierzonych nam zleceń. Zapraszamy do skorzystania z usługi cięcia laserem (fiber, CO2) stali oraz aluminium – gwarantujemy zadowolenie!
Wiązka lasera wykorzystywanego w trakcie laserowego cięcia blach powoduje wzrost temperatury surowca, co umożliwia precyzyjne wycinanie blachy. Cały proces cięcia CNC tylko z pozoru wydaje się prosty i nieskomplikowany. W rzeczywistości cięcie blach laserem, podobnie jak wypalanie laserem w metalu, wymaga wiedzy oraz doświadczenia operatora, a także nowoczesnego zaplecza technicznego, które w naszej firmie jesteśmy w stanie zaoferować Klientom. Dzięki temu ANISTAL, jako lider na rynku laserowego cięcia blach w Warszawie, oferuje kompleksowe usługi połączone z indywidualnym podejściem do klienta.
Blacha wycinana laserowo charakteryzuje się bardzo podobnymi parametrami co materiał przecinany w tradycyjny sposób, jednak wycinanie CNC w metalu jest nie tylko szybsze, ale także znacznie precyzyjniejsze. Jednocześnie oferowane przez nas laserowe cięcie blach pozwala uzyskiwać wysoką powtarzalność detali – zarówno przy niewielkich nakładach, jak i przy zleceniach na setki lub tysiące egzemplarzy. Zależnie od zastosowanego urządzenia oraz jego mocy wycinanie z blachy może być realizowane na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji. Każda z nich oferuje wysoką jakość wykończenia, dzięki czemu blacha wycinana laserowo nie wymaga dalszej obróbki. Tego typu rozwiązania, związane z laserowym wypalaniem blach, są niezwykle popularne w Warszawie.

ANISTAL opiera swoją siłę na doświadczeniu naszych pracowników. Dysponujemy zespołem operatorów maszyn CNC z długoletnim stażem, którzy pracują na najnowocześniejszych maszynach. Dzięki temu możemy zagwarantować profesjonalne i precyzyjne wycinanie CNC w metalu, przy jednoczesnej atrakcyjnej cenie dla każdego klienta. Zlecając nam usługę cięcia laserowego, można zyskać:

 • pewność szybkiej i kompleksowej wyceny na wycinanie blachy – zwykle zlecenia wyceniamy w czasie do 24 godzin,
 • zapewnienie szybkiej realizacji – standardowo usługi takie jak cięcie laserem w Warszawie realizujemy w 7 dni roboczych, choć ostateczny czas może być uzależniany od obłożenia maszyn,
 • gwarancję przystępnych cen – dokładamy wszelkich starań, aby cena za wycinanie CNC w metalu była korzystna niezależnie od wielkości zlecenia,
 • możliwość skorzystania z szerokiej gamy usług realizujemy nie tylko cięcie aluminium laserem czy wypalanie laserem w metalu, ale także gięcie, toczenie czy wycinanie blachy,
 • pewność szybkiego i bezproblemowego kontaktu – pojawiły się pytania o wycinanie CNC w Warszawie? Skontaktuj się z nami!
Z tej formy obróbki elementów metalowych korzysta wiele dziedzin przemysłu, począwszy od branży kolejowej, lotniczej i automotive, poprzez rolnictwo, produkcję mebli czy budownictwo, aż po logistykę czy transport. Wypalanie laserem w metalu, podobnie jak wycinanie CNC, to usługi, które zrealizujemy zarówno na zlecenie małych firm, jak również wielkich przedsiębiorstw na terenie Warszawy i miejscowości ościennych, takich jak chociażby Pruszków czy Legionowo. Podejmiemy się zlecenia niezależnie od tego, na jakim rodzaju materiału będzie zależało naszym klientom – z powodzeniem zajmujemy się laserowym wycinaniem w stali nierdzewnej czy aluminium, każdorazowo zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług!
Jeśli chcesz zlecić wycinanie CNC w Warszawie, możesz mieć pewność, że blacha wycinana laserowo spełni Twoje najbardziej wygórowane oczekiwania w zakresie jakości oraz estetyki wykonania. Realizowane przez nas usługi charakteryzuje niezwykle wysoka dokładność, możliwa do uzyskania dzięki zastosowaniu nowoczesnych, sterowanych numerycznie obrabiarek, gwarantujących idealną powtarzalność detali. Laser CNC do stali jest niezastąpionymrozwiązaniem, jeśli zależy nam na szybkiej i precyzyjnej realizacji projektu, a także kiedy chcemy ograniczyć koszty (chociażby przez brak konieczności zużywania narzędzi tnących, jak piły tarczowe czy frezy). To doskonały wybór, który nie będzie wymagał dodatkowego obrabiania.
Do każdego powierzonego nam zlecenia na cięcie CNC podchodzimy indywidualnie. Dzięki temu, mimo tak zaawansowanej technologii, jaką jest wycinanie CNC w metalu, cena usługi pozostaje konkurencyjna. Na koszty cięcia blach laserem wpływają m.in. rodzaj obrabianego materiału, grubość blachy wycinanej laserowo, nakład zlecenia czy stopień skomplikowania projektu. Podejmując się współpracy z naszą firmą, każdy może mieć pewność, że kwota realizacji będzie odpowiednia w stosunku do wykonanej pracy. Cięcie nierdzewki, aluminium czy innych tworzyw będzie przeprowadzone w fachowy sposób, bez powstawania niepotrzebnych odpadków.
Jeśli szukasz firmy, która kompleksowo zajmie się obróbką CNC w Warszawie, Pruszkowie, Legionowie czy okolicy – już teraz skontaktuj się z nami! Postaw na jakość oraz doświadczenie specjalistów z ANISTAL i zamów wycenę na cięcie laserowe blach lub wycinanie blachy z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie. Zaufaj naszemu doświadczeniu i ciesz się najwyższą jakością realizacji projektu z gwarancją przystępnej ceny!