Obróbka plastyczna blach

Szukając odpowiedzi na pytanie, co to jest tak naprawdę obróbka plastyczna, możemy natrafić na terminy nieodłącznie związane z przeróbką metalu, formowaniu blach czy nawet cięciem laserem CO2. Jest to tak naprawdę proces przekształcania kształtu materiału poprzez jego odkształcanie bez zmiany fazy czy stanu skupienia. Obróbka plastyczna ma na celu nadanie materiałowi pożądanego kształtu, wymiarów lub właściwości mechanicznych poprzez zastosowanie sił mechanicznych, takich jak nacisk, zaginanie, walcowanie, ciągnienie czy kucie, ponadto taka obróbka może wystąpić na ciepło bądź na zimno, na rozmaitych materiałach między innymi stali nierdzewnej czy aluminium.

Gięcie CNC blach w praktyce

Specjalizujemy się między innymi w gięciu CNC blach aluminiowych i stalowych. Nierzadko zajmujemy się także procesem produkcji aluminiowych i stalowych detali giętych. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że właściwości aluminium wymagają szczególnej ostrożności – zarówno formowanie blach, jak i każda inna obróbka cieplno plastyczna przeprowadzana jest w naszej firmie z najwyższą starannością.
Oferujemy gięcie blach na zimno oraz gięcie blachy prasą krawędziową. Proces zaginania blach polega na trwałym, plastycznym odkształceniu elementu na skutek oddziaływania sił. Obrabiany element umieszcza się w maszynie zwanej prasą krawędziową pomiędzy matrycą a stemplem. Następnie siłowniki hydrauliczne prasy krawędziowej naciskają na krawędź giętego elementu, która wchodzi w matrycę i w rezultacie nadaje jej pożądany kształt. Laserowe czujniki kontrolują kąt gięcia, który może być programowany z poziomu technologa lub operatora prasy.
Proces gięcia przebiega w trzech fazach:
 • odkształcenie sprężyste materiału (odwracalne) – znika po usunięciu sił zewnętrznych,
 • odkształcenie plastyczne materiału (nieodwracalne) – zostaje po usunięciu sił zewnętrznych,
 • dotłaczanie.

Jakie są rodzaje gięcia?

Gięcie blach możemy podzielić przede wszystkim ze względu na temperaturę giętego elementu. Wyróżniamy trzy rodzaje gięcia: na zimno, półgorąco i gorąco.

Gięcie na zimno

Podczas obróbki metalu na zimno materiał nie jest poddawany nagrzewaniu. Gięcie następuje pod wpływem tylko i wyłącznie sił zewnętrznych działających na obrabiany element.

Gięcie na półgorąco i gorąco

Obróbka metalu na półgorąco i gorąco stosowana jest podczas gięcia grubych blach. Pozwala uzyskać wymagany kształt, nie zmieniając właściwości obrabianego materiału.

Czym cechuje się gięcie CNC?

Dzięki automatyzacji procesu gięcia blach czas wykonania wyrobu znacznie się skraca, co w rezultacie przekłada się na zwiększoną wydajność produkcyjną. Ponadto wpływa to na obniżenie kosztów produkcji tego typu elementów.
Gięcie CNC:
 • maksymalny nacisk – 200 T,
 • maksymalna długość gięcia – 3 m.
Kooperacja:
 • maksymalny nacisk – 1000 T,
 • maksymalna długość gięcia – 12 m.
zaginanie metalu
Nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do polskich firm z branży produkcyjnej i metalurgicznej. Dzięki świetnie wykwalifikowanej kadrze specjalistów oraz nowoczesnej maszynerii CNC (np. giętarki, tokarki, frezarki itp.) jesteśmy w stanie zrealizować zróżnicowany wachlarz usług i uprościć tym samym znacznie proces produkcji. Choć siedziba naszej firmy znajduje się w Sokółce, swoje usługi CNC, takie jak cięcie blach, a także gięcie profili aluminiowych, gięcie profili CNC, gięcie profili stalowych, oferujemy nie tylko na terenie Warszawy, ale także miejscowości ościennych. W przeciwieństwie do wielu innych firm każdorazowo staramy się zapewnić konkurencyjne ceny, co dodatkowo potwierdzić możemy w trakcie negocjacji, na które jesteśmy zawsze otwarci. W przypadku jakichkolwiek pytań lub chęci podjęcia współpracy zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi specjalistami. Z chęcią wycenimy i zrealizujemy wszelkiego rodzaju zlecenia.
Nasze usługi gięcia blach wyróżniają się przede wszystkim ze względu na wysoką jakość wykonania i terminową realizację. W większości przypadków czas realizacji zlecenia nie przekracza 7 dni roboczych. Ponadto na każdym etapie współpracy oferujemy kompleksowe wsparcie naszych doświadczonych fachowców, którzy są w stanie doradzić jakie rozwiązanie najlepiej się sprawdzi w danej sytuacji. Starając się zapewnić najwyższy poziom obsługi klienta, zawsze odpowiadamy na wszystkie telefony i maile.

Nasi fachowcy specjalizują się w projektach takich jak:

 • gięcie metalu kolorowego (np. miedzi, brązu, cynku, cyny, aluminium),
 • gięcie stali nierdzewnej,
 • wyginanie blachy aluminiowej,
 • zaginanie blachy aluminiowej,
 • gięcie blachy aluminiowej.

Dzięki świetnie wyposażonemu zapleczu w postaci nowoczesnej hali produkcyjnej oraz technologii komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi CNC (ang. Computerized Numerical Control) nasz zakład może specjalizować się także w frezowaniu i laserowym cięciu blach, rur oraz profili.

W kwestii obróbki plastycznej, czyli usług takich jak gięcie czy cięcie laserowe stali i aluminium, nasza firma ustala cenę indywidualnie – tego typu wycenę najczęściej szacujemy w ciągu 24 godzin. W przeciwieństwie do wielu innych firm oferujemy bardzo konkurencyjne ceny usług, a ponadto jesteśmy także otwarci na negocjacje. Nasz zespół ekspertów oraz nowoczesny park maszynowy zapewniają profesjonalne podejście do każdego zlecenia. Działamy terminowo i elastycznie, dostosowując się do indywidualnych wymagań klienta. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach gięcia, formowania blach i obróbki cieplnoplastycznej metali.