Na czym polega gięcie CNC?

Proces gięcia polega na trwałym, plastycznym odkształceniu elementu na skutek oddziaływania sił. Obrabiany element umieszcza się w maszynie zwanej prasą krawędziową pomiędzy matrycą a stemplem. Następnie siłowniki hydrauliczne prasy krawędziowej naciskają na krawędź giętego elementu, która wchodzi w matrycę i w rezultacie nadaje jej pożądany kształt. Laserowe czujniki kontrolują kontrolują kąt gięcia. Proces gięcia może być programowany z poziomu technologa lub operatora prasy.

Proces gięcia przebiega w trzech fazach:

– odkształcenie sprężyste materiału (odwracalne) – znika po usunięciu sił zewnętrznych,

– odkształcenie plastyczne materiału (nieodwracalne) – zostaje po usunięciu sił zewnętrznych,

– dotłaczanie

Jakie są rodzaje gięcia?

 Gięcie blach możemy podzielić przede wszystkim ze względu na temperaturę giętego elementu. Wyróżniamy trzy rodzaje gięcia:

– na zimno,

– na półgorąco i gorąco,

Gięcie na zimno

Podczas tej obróbki materiał nie jest poddawany nagrzewaniu. Gięcie następuje pod wpływem tylko i wyłącznie sił zewnętrznych działających na obrabiany element.

 Gięcie na półgorąco i gorąco

Stosowane podczas gięcia grubych blach. Pozwala uzyskać wymagany kształt nie zmieniając właściwości obrabianego materiału.

Czym cechuj się gięcie CNC?

Usługi gięcia na prasach krawędziowych bardzo szybko zyskały uznanie w firmach produkcyjnych. Zalet kształtowania elementów tą technologią jest bardzo dużo. Dzięki temu procesowi jesteśmy w stanie uzyskać wymagane wymiary z dokładnością do 0,1 mm. Powtarzalność kąta gięcia umożliwia wykonywanie partii zarówno małoseryjnych jak i wieloseryjnych. Automatyzacja procesu gięcia jak i ustawiania maszyny znacząco się skróciła czas wykonania finalnego wyrobu, co w rezultacie przekłada się na zwiększone dużo większość wydajność. Zalety te bezpośrednio przekładają się na obniżenie kosztów produkcji elementów giętych.


Gięcie CNC

– maksymalny nacisk – 200T,

– maksymalna długość gięcia – 3m,

Kooperacja

– maksymalny nacisk – 1000T,

– maksymalna długość gięcia – 12m,

Gięcie blach CNC Warszawa

Gięcie blach CNC